Piękny wschód Aktualności

Narciarstwo biegowe


Jaćwingowie to plemię bałtyjskie zamieszkujące niegdyś m.in. tereny dzisiejszej Suwalszczyzny i częściowo Mazur.


Właśnie do tych odległych korzeni nawiązuje nazwa najstarszej i największej w północno-wschodniej Polsce masowej imprezy narciarskiej.


Bieg Jaćwingów po raz pierwszy rozegrano w 1979 r. i z niewielkimi przerwami organizowany jest do dzisiaj . Co roku na starcie biegów głównych w Lesie Kumiecie koło Gołdapi staje 200-300 miłośników rekreacji na nartach.


W ostatnich latach zawody rozgrywane są na dystansach: 20 km stylem klasycznym i dowolnym oraz 10 km stylem dowolnym. Klasyfikacja uwzględnia różne kategorie wiekowe i płeć zawodników. Jako imprezy towarzyszące odbywają się też biegi dla dzieci i młodzieży oraz mistrzostwa pracowników służb mundurowych (strażaków, policjantów, leśników).


Celem Biegu Jaćwingów jest popularyzacja biegów narciarskich, promocja walorów rekreacyjno-przyrodniczych Mazur, Puszczy Romnickiej i Gołdapi, propagowanie aktywnego, zdrowego wypoczynku i sportu. Imprezę tradycyjnie uświetniają swoją obecnością: mistrz świata w biegach narciarskich Józef Łuszczek oraz mistrz olimpijski w skokach narciarskich Wojciech Fortuna.

27.01.2018 - 28.01.2018


Miejsca: Las Kumiecie w Gołdapi, 19-500 Gołdap


Organizatorzy: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi, ul. Stadionowa 5A, 19-500 Gołdap