Piękny wschód Aktualności

NWN12


W konkursie „Na wsi najlepiej - 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” nagrodzono cztery atrakcje zlokalizowane w Polsce wschodniej.

Swoich reprezentantów mają województwa warmińsko-mazurskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie.

Do konkursu mogli zgłaszać się właściciele gospodarstw agroturystycznych, operatorzy szlaków kulinarnych, a także osoby i instytucje prowadzące działalność z zakresu turystyki na terenach wiejskich. Celem konkursu była identyfikacja dobrych praktyk i promocja wypoczynku na wsi.

O zwycięstwo w czterech kategoriach rywalizowało łącznie aż 115 miejsc z całej Polski, w tym 35 z Polski wschodniej. Główną nagrodę w kategorii dedykowanej szlakom kulinarnym zdobyła Świętokrzyska Kuźnia Smaków, która od pięciu lat intensywnie rozwija swoją ofertę i dzisiaj może pochwalić się 72 obiektami, w których turyści mogą spróbować lokalnych potraw. Tuż za jej plecami znalazł się szlak kulinarny Podkarpackie Smaki, który zabiera zwiedzających w podróż po kuchni etnicznej (łemkowsko-bojkowskiej, pogórzańskiej), mieszczańskiej, dworskiej, nie zapominając także o współczesnych trendach kuchni fusion. Na szlaku można spróbować nie tylko potraw w restauracjach, ale również zjeść i nabyć produkty regionalne w gospodarstwach agroturystycznych, cukierniach, a także winnicach.

W kategorii oferty uzupełniającej pobyt na wsi Kapituła konkursu doceniła Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej (woj. świętokrzyskie). Drugie miejsce zawdzięcza ona przede wszystkim bogatej ofercie warsztatów, które przybliżają zwiedzającym realia życia w średniowiecznym grodzie, m.in. codzienną pracę kowala, szewca, zielarki czy garncarza. Pod wrażeniem różnorodności oferty Średniowiecznej Osady byli Anita i Paweł Skowera prowadzący bloga 101CountriesBefore50, którzy odwiedzili ją tuż po wręczeniu nagród. O wrażeniach z ich pobytu przeczytacie tutaj.

W kategorii „Wypoczynek na wsi”, do której mogły zgłaszać się obiekty noclegowe, drugie miejsce zajęła Agroturystyka „Polesie” zlokalizowana w Babsku, w samym sercu Poleskiego Parku Narodowego (woj. lubelskie). Właściciele, Anna i Grzegorz Gołoś, stworzyli przystań dla miłośników przyrody oferując nie tylko bazę noclegową, ale także usługi przewodnickie po Poleskim Parku Narodowym, gry terenowe, prelekcje oraz warsztaty z zakresu turystyki i ekoturystyki. To miejsce, w którym nie tylko odpoczniemy, ale również zdobędziemy nową wiedzę o przyrodzie i realiach prowadzenia działalności (agro)turystycznej w Polsce.

Reprezentantem województwa warmińsko-mazurskiego w zwycięskiej dwunastce jest gospodarstwo agroturystyczne „Ziołowy Dzbanek” zlokalizowane w Sąpach. Zajęło ono pierwsze miejsce w kategorii „Wypoczynek u rolnika”. Specjalnością gospodarzy, Ewy i Waldemara Nisiewiczów, jest zielarstwo i garncarstwo – dla odwiedzających oferują m.in. warsztaty z wyrobu maści, olejków czy mydeł z ziołami, a także uczą wykorzystania różnych technik ceramicznych przy okazji zajęć garncarskich. Z bogatej oferty „Ziołowego Dzbanka” skorzystała Nadia z bloga Nadia vs. The World – relację z jej pobytu znajdziecie tutaj.

Więcej informacji o laureatach oraz pozostałych obiektach wyróżnionych w konkursie znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej „Na wsi najlepiej”.

Operacja pn. „Identyfikacja, upowszechnianie i promocja dobrych praktyk w turystyce na obszarach wiejskich” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

KSOW jako instytucja wspierająca rozwój obszarów wiejskich organizuje nabór podmiotów zainteresowanych współpracą w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W ten sposób możesz zaprezentować swoją działalność potencjalnym partnerom. Sprawdź, jak łatwo to zrobić, korzystając ze strony KSOW.

http://ksow.pl/ksow/formularz-zgloszeniowy.html

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) wspiera również projekty związane z tworzeniem oferty turystycznej na wsi. Zobacz działania w ramach PROW.

 

pasek ksow