25.Świętokrzyskie Dni Muzyki - Inauguracja
24.03 - 24.03

               Wiosenny – jubileuszowy, bowiem mija właśnie 25 lat – festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki rozpoczynamy od niecodziennego wydarzenia. W roli kompozytora i dyrygenta w jednej osobie wystąpi jeden z najwybitniejszych twórców muzyki współczesnej  – Krzysztof Penderecki.

Nasz wiosenny – jubileuszowy, bowiem mija właśnie 25 lat – festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki rozpoczynamy od niecodziennego wydarzenia. W roli kompozytora i dyrygenta w jednej osobie wystąpi jeden z najwybitniejszych twórców muzyki współczesnej (paradoksalnie wielu nazywa go „Klasykiem XX wieku”) – Krzysztof Penderecki. Podczas uroczystego wieczoru Mistrz swoimi dziełami wprowadzi słuchaczy w czas i przestrzeń głownie sakralną. Zabrzmi zatem muzyka pełna refleksji, melodyjna i wciągająca, urzekająca pięknem acappellowego brzmienia, niekiedy kojarzącego się z liturgią prawosławia, lub z oszczędną rolą orkiestry i mocą zespolonych głosów.

W programie koncertu pomieszczono dwa mające wiele wspólnego hymny – do Św. Wojciecha i do Św. Daniela. Oba mają podobną obsadę, są utworami okolicznościowymi, powstały w tym samym 1997 roku, a ich podstawą są dawne teksty liturgiczne. Hymn do św. Wojciecha napisany został z okazji 1000-lecia Gdańska i sławi patrona miasta. Główny akcent położony jest na tekst podawany w sposób prosty z zachowaniem łacińskiego iloczasu i intonacji, partie instrumentalne służą dopełnieniu głosów. Hymn do Św. Daniela powstał na uroczystość 850-lecia założenia Moskwy. Dzieło, ze staro-cerkiewno-słowiańskim tekstem, opiewa wielkość pierwszego księcia Moskwy, imponuje rozmachem i potęgą brzmienia (szczególnie finał z dzwonami cerkiewnymi).

Z kolei Agnus Dei oraz Stabat Mater przez długi czas wiodły samodzielny żywot, nim zostały włączone przez kompozytora do większych całości: pierwsze stało się piątą częścią Polskiego Requiem, natomiast drugie Penderecki wcielił do Pasji wg św. Łukasza. Dzieła przeznaczone na chór a cappella, bardzo ekspresyjne, przepełnione smutkiem, z dramaturgicznym przebiegiem, ale w ostatnich częściach niosące promyk nadziei. Uroczysty wieczór zamknie II Symfonia określana jako postromantyczna, nawiązująca do symfoniki Bruknera, Mahlera, Sibeliusa i Szostakowicza. Swoją polską premierę miała podczas Warszawskiej Jesieni w słynnym roku 1981. Utwór posępny i dramatyczny, a jednak słucha się go z zapartym tchem.

Inauguracja 25.Świętokrzyskie Dni Muzyki
Krzysztof Penderecki
Portret kompozytora
Chór Polskiego Radia w Krakowie
Szymon Wyrzykowski - przygotowanie chóru
Orkiestra Symfoniczna FŚ
Krzysztof Penderecki dyrygent
Maciej Tworek - assystent dyrygenta
Barbara Schabowska - słowo o muzyce

K.Penderecki
Hymn do Św. Wojciecha na chór mieszany i orkiestrę
Agnus Dei na chór a cappella
Stabat Mater na chór a cappella
Hymn do Św. Daniela na chór mieszany i orkiestrę
II Symfonia (pierwsze wykonanie w Kielcach)


Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Świętokrzys kiego
Wojewoda Świętokrzyski
Prezydent Miasta Kielce