Żeglarskie Grand Prix Mikołajek
28.04 - 29.04

Mikołajki nazywane są żeglarską stolicą Polski. A to dlatego, że ta niewielka, ale atrakcyjna turystycznie miejscowość ma wiele do zaoferowania miłośnikom sportów wodnych, umożliwiającim nie tylko pływanie rekreacyjne, ale także rywalizację pod żaglami.

Sezon żeglarski na Jeziorze Mikołajskim od 2002 r. otwierają na początku maja pierwsze regaty z cyklu Grand Prix Mikołajek. To impreza podzielona na cztery lub pięć dwudniowych etapów, rozłożonych w odstępach mniej więcej miesięcznych. Wszystkie oprócz ostatniegosą zawodami eliminacyjnymi, ostatni zaś to regaty finałowe. Rywalizacja toczy się o Puchar Burmistrza Mikołajek i nagrody pieniężne.

Zawodnicy pływają na jachtach klasy Omega. W każdym etapie bierze udział nawet 30 załóg. Zawody mają charakter otwarty, możewięc w nich startować każdyposiadacz patentu żeglarskiego. Warunkiem udziału załogi w regatach jest posiadanie w składzie sternika z uprawnieniami. Każdego roku ścigają się więc zarówno doświadczeni żeglarze, jak i tacy, którzy stawiają pierwsze regatowe kroki. Po zejściu na ląd wszyscy zawodnicy mają okazję do wspólnego biesiadowania i wymiany doświadczeń w wiosce żeglarskiej. Głównym zawodom towarzyszą regaty dziecięce w klasie Optimist.
Więcej informacji: http://mikolajki.eu/