Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DZ w Giżycku
11.08 - 12.08

Największy i najbardziej wymagający polski wyścig śródlądowy „Dezet” to sprawdzian żeglarski najwyższej próby.


Jego entuzjaści skazani są na łaskę lub niełaskę pogody, wiatru i własnej wytrzymałości. Konkursowy rejs dwumasztowców liczy około 150 km, na których pokonanie uczestnicy mają 24 godziny. Pierwsze jachty do mety dobijają już po 20 godzinach żeglugi, niektóre kończą wyścig na mieliźnie.


Trasę tworzą szlaki wiodące m.in. przez jeziora: Kisajno, Dobskie, Dargin, Kirsajty i Mamry. Choć załogi, złożone z maksymalnie 12 osób, cały dystans chętnie pokonałyby na żaglach, to tradycyjnie zdarzają się etapy bezwietrzne. A kiedy na jeziorze flauta, nie ma wyjścia – rozpoczyna się wyczerpujący i emocjonujący wyścig wioślarski.


Co roku w zawodach startuje zazwyczaj około 30 łódek. Ścigają się one w trzech grupach – DZ tradycyjnych, DZ klasycznych i w klasie open. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DZ, organizowane w Giżycku od 2002 r., ściągają na północne Mazury nie tylko żeglarzy z Polski, ale także z Litwy czy Łotwy. Wszyscy, zgodnie z hasłem regat „Ratujmy Dezety”, chętnie propagują sierpniowe pływanie w tej klasie i walczą o jej utrzymanie na wodach.

 

Miejsca:
Jezioro Kisajno, 11-500 Giżycko
Organizatorzy:
Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Sp. z o.o., ul. MONIUSZKI 24, 11-500 Giżycko