Barcie w Wigierskim Parku Narodowym Dodaj do trasy
(0 głosy)
Wigry
Podlasie
Barcie w Wigierskim Parku Narodowym
Barcie w Wigierskim Parku Narodowym
Barć, to nadrzewny typ ula przystosowany do hodowli pszczół i produkcji miodu. Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego znajdują się trzy barcie, dwie na ścieżce edukacyjnej "Las" i jedna na ścieżce edukacyjnej "Puszcza".

Pierwotny ul w drzewie czyli barć i kłodę bartną można zobaczyć na terenie Wigierskiego Parku Narodowego przy ścieżce edukacyjnej "Las". Odtworzono je, aby pokazać jak wyglądało bartnictwo.

Barcie zakładano najczęściej na drzewach starych, 100-300 letnich, o odpowiedniej grubości, na wysokości od kilku do kilkunastu metrów nad ziemią. Najlepsze w tym celu były sosny i dęby oraz wiązy, graby i lipy. "Dzianie" czyli drążenie barci przez bartnika odbywało się wiosną. Służyły do tego narzędzia takie jak siekiera, piesznia i dłuto. Każda barć miała dwa otwory. Małym otworem wlotowym, zwanym "okiem", pszczoły wlatywały do środka dziupli, a przez drugi, duży i podłużny otwór bartnik miał dostęp do pszczół. Ten otwór był zamykany kawałkiem drewna i ocieplany zimą mchem.

Zapraszamy do Wigierskiego Parku Narodowego, każdego kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o bartnictwie i pożytecznych pszczołach.