Pałac w Pełkiniach Dodaj do trasy
(1 Głosuj)
Wygarki 309
37-500 Jarosław
Inny
Pałac w Pełkiniach
Pałac w Pełkiniach
Wieloczłonowy korpus pałacu z wieżyczkami, ganeczkami i tarasami. Pałac otacza park (18h), który obecny wygląd zawdzięcza księciu Witoldowi Czartoryskiemu. W sąsiedztwie parku zachowały się pozostałości zabudowań folwarcznych z końca XIX w.

Budowę nowego pałacu ukończył Paweł Karol Sanguszko, który od końca XVII w. był właścicielem Pełkiń. Według inwentarza z 1724 r., pałac był już gotowy i bogato wyposażony. Parter i piwnice z tej budowli zachowały się do dziś w bryle pełkińskiego pałacu. Pod koniec XVIII w. właścicielami Pełkiń zostali Czartoryscy z Sieniawy. W miejscu powstania istniał już park, jednak obecny wugląd zawdzięcza Witoldowi Czartoryskiemu, który nadał mu charakter parku krajobrazowego w stylu angielskim.

Rośnie tu wiele odmian drzew obcego pochodzenia takie jak: kasztanowce, magnolie, daglezje i inne. Wśród polskich drzew wymienić można: dęby, lipy i buki oraz cisy w formach drzewiastych. W dolnej części parku znajdują się przestronne łąki ze stawami, a w górnej części parku znajduje ciekawa kapliczka z XIX i XX w.