Piękny wschód Turystyka Aktywna

konik 

Hop, hop, hop, na rowery, do miasteczka. Tu można robić mnóstwo rzeczy, zapraszam!

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich Dodaj do trasy
(1 Głosuj)
Warmińsko-Mazurskie
Aktywna

Jesteś wodniakiem i chcesz rozkoszować się urokliwymi krajobrazami? Kraina Wielkich Jezior Mazurskich zaprasza.

Raj mają tu nie tylko miłośnicy żagli, ale także małych łodzi motorowych i barek. Nie brakuje śmiałków, którzy przepływają Wielkie Jeziora kajakiem. Warunki turystyki wodnej bardzo się polepszyły na całych Mazurach m.in. dzięki wybudowaniu sieci marin. Jeśli chcesz pod żaglami przepłynąć wszystkie Wielkie Jeziora, to przy dobrych wiatrach musisz poświęcić na to 2-3 tygodnie. Jest tu bowiem ponad 120 km szlaków żeglownych. Możesz robić to na raty, wówczas więcej czasu przeznaczysz na poznawanie okolic.

Giżycko – mekka wodniaków
Większość osób rozpoczyna rejs w Giżycku, które uznaje się za centralny punkt na szlaku i dobrą bazę wypadową. Znajduje się tu rozbudowana infrastruktura portów i przystani (ponad 1200 stanowisk cumowniczych) oraz wypożyczalni łodzi (możesz wystartować z innego miejsca, gdzie uda ci się korzystniej wynająć łódź – czartery). W tym mieście warto zwiedzić Twierdzę Boyen, która powstała w połowie XIX w. jako fortyfikacja blokująca przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Przy okazji zobacz most obrotowy na kanale Łuczańskim.

Wioska żeglarska Mikołajki
Jeśli stąd chcesz popłynąć na Śniardwy, musisz żeglować na południe poprzez jeziora Niegocin, Boczne, Jagodne, Tałty i Mikołajskie. Trzeba przy okazji skorzystać z systemu kanałów łączących akweny. Po drodze zatrzymaj się w letniej stolicy Mazur – w Mikołajkach. Tutejsza wioska żeglarska ma dobrze wyposażony port i liczne tawerny. W sezonie miasto organizuje wiele cyklicznych imprez i regat. Na Śniardwy wpływa się z Jeziora Mikołajskiego, pokonując cieśninę zwaną Przeczką.

Leśniczówka Pranie, czyli śladem Gałczyńskiego
Tuż przed cieśniną możesz wziąć kurs na południowy zachód i jeziorem Bełdany dopłyniesz do turystycznej miejscowości Ruciane-Nida. Korzystając z przeprawy na śluzie Guzianka, dotrzesz do Jeziora Nidzkiego, nad którym znajduje się Leśniczówka Pranie (możliwość bezpłatnego cumowania). Być może trafisz na któreś z wydarzeń organizowanych przez Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Śniardwy – jezioro jak morze
Wpływając natomiast na największe jezioro w Polsce, korzystaj z  najbardziej uczęszczanych torów wodnych. Jednym z nich z Przeczki dopłyniesz do Bramki Seksteńskiej. Drugi szlak odchodzi od pierwszego na wschód od Wyspy Pajęczej i prowadzi do Okartowa. Żeglarze mają respekt do Śniardw, gdyż pogoda na jeziorze zmienia się nieoczekiwanie – jak na morzu. Poza tym należy używać precyzyjnych map, by uniknąć spotkania z głazami.

Puszcza Piska
Z łączącego się ze Śniardwami jez. Seksty dopłyniesz przez Kanał Jegliński do Piszu. Kajakarze urokliwą rzeką Pisą mogą kontynuować spław do Narwi. Przez Puszczę Piską i okolice przebiega wiele tras rowerowych. Pasjonujesz się przyrodą? W centrum Puszczy Piskiej, na półwyspie otoczonym czterema jeziorami – Bełdany, Mikołajskie, Śniardwy i Wartołty, znajduje się Stacja Badawcza Polskiej Akademii Nauk w Popielnie, do której bez problemu dotrzesz rowerem. Zobaczysz tu m.in. daniele, jelenie, bobry i żubronie (krzyżówka żubra z krową) oraz żyjące na wolności koniki polskie.

Zamek krzyżacki w Rynie
Decydując się na powrót do Giżycka, możesz się jeszcze wypuścić do Rynu, gdzie znajduje się zamek krzyżacki. Z Mikołajek droga wodna wiedzie 20 km „Wielką Rynną” w kierunku północno-zachodnim (na odcinku 7,5 km pokrywa się ze szlakiem Giżycko – Mikołajki). Jezioro Tałty przechodzi w Ryńskie, a po drodze zobaczymy m.in. zatoki Jora i Skanał, zwane „mazurskimi Fiordami”. Ich wysokie brzegi schodzą do głębokiego jeziora.

Kurs na Węgorzewo
Jeśli wystartujesz z Giżycka na północ, obierz kurs na Węgorzewo. Gdy wpłyniesz na jezioro Dargin, kieruj się na północ, by odwiedzić legendarny port w Sztynorcie i ulubioną przez żeglarzy Tawernę Zęza. W miasteczku tym warto obejrzeć XVII-wieczny pałac rodu Lehndorff. Po udanym pobycie w Sztynorcie możesz jeszcze pohalsować na Jeziorze Dobskim lub od razu płynąć na Mamry.

Na Mamrach znajduje się wyspa Upałty. Jej powierzchnia wynosi 67 ha i w całości jest ona rezerwatem przyrody, o czym informują tabliczki umieszczone na jej brzegach. Południowa część wyspy jest miejscem wypoczynku i wylęgu ptactwa wodnego oraz wielu innych gatunków ptaków śpiewających. Znajduje się na niej także stanowisko lęgowe bielika. Po przeszło 20 km dotrzesz do rzeki Węgorapy i Kanału Węgorzewskiego, którym dopłyniesz do w Węgorzewa (przystanie). Po zwiedzeniu miasta możesz się przesiąść na rower, gdyż tędy przebiega najdłuższa trasa rowerowa w Polsce – Green Velo.

Kanał Mazurski
Będąc już w Węgorzewie, skorzystaj z okazji i zobacz niedokończony Kanał Mazurski, który miał miał połączyć jezioro Mamry poprzez Łynę z Bałtykiem. Ma ponad 50 km długości, z czego 20-kilometrowy odcinek znajduje się w Polsce. Biegnie od Mamr przez Leśniewo, jezioro Rydzówka, Guję, Bajory Małe, Bajory Wielkie, Brzeźnicę. Budowę kanału zaczęto w 1911 r. Na terenie Polski na kanale znajduje się 5 śluz. Ta położona koło wsi Guja (pow. węgorzewski, gmina Węgorzewo) została zbudowana w całości. Dotrzeć tam można z Leśniewa drogą na Węgielsztyn.