Piękny wschód Turystyka Aktywna

konik 

Hop, hop, hop, na rowery, do miasteczka. Tu można robić mnóstwo rzeczy, zapraszam!

Szlak rowerowy Duża Pętla Mamr Dodaj do trasy
(1 Głosuj)
Warmińsko-Mazurskie
Szlak rowerowy

Jest to trasa długa (105 km), zróżnicowana pod względem trudności, prowadząca na przemian po trudno przejezdnych ścieżkami blisko brzegów jeziora, a następnie po wygodnych drogach asfaltowych.

Jezioro Mamry jest jednym z największych jezior w Polsce (ponad 10 tys. ha, znane jest z 33 wysp o łącznej powierzchni 213 ha, część z nich tworzy rezerwat ornitologiczny).

Piękne Węgorzewo
Jak na pętlę przystało, trasa zaczyna się i kończy w Węgorzewie, następnie wiedzie przez Ruską Wieś – Trygort – Mamerki – Kietlice – Sztynort – Łabapę – Radzieje – Pilwę – Dobę – Kamionki – Giżycko – Pierkunowo – Świdry – Pieczarki – Nowy Harsz – Harsz – Okowiznę – Ogonki. Warto zatrzymać się na dłużej w 11-tysięcznym Węgorzewie. Znajduje się tutaj zamek krzyżacki z 1398 r., przebudowany w pierwszej połowie XVIII w. w stylu barokowym. W połowie XIX stulecia zamek został zaadaptowany na sąd i więzienie. Po zniszczeniach w czasie II wojny światowej odbudowano go i przeznaczono na cele kulturalne. Trzeba zobaczyć późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z ołtarzem głównym i amboną z XVII w.

Ślady II wojny światowej
Na trasie, 8 km od Węgorzewa, w Mamerkach, znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce kompleks bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej – Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych, zbudowana w latach 1940-1944. Kompleks obejmuje 250 obiektów, w tym 30 schronów żelbetonowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum II Wojny Światowej.

Giżycko
W Giżycku warto zatrzymać się na dłużej ze względu na ciekawe położenie oraz atrakcje turystyczne. Najważniejsze to most obrotowy na Kanale Łuczańskim, jedyny tego typu czynny most w Europie z XIX w., zamek krzyżacki z XIV stulecia (zaadaptowany na hotel), wieża ciśnień z przełomu XIX i XX w., z której roztacza się piękny widok na miasto i okoliczne jeziora (otwarta dla zwiedzających) oraz Twierdza Boyen położona w zachodniej części miasta, na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma dużymi jeziorami Kisajno i Niegocin. Zbudowana w latach 1844-1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV dla trzytysięcznej załogi. Większość obiektów udostępniona jest zwiedzającym. W budynku przy Bramie Giżyckiej urządzono schronisko młodzieżowe i Muzeum Twierdzy Boyen. W twierdzy odbywają się rekonstrukcje historyczne i zloty motocykli oraz koncerty.