Piękny wschód Turystyka Aktywna

konik 

Hop, hop, hop, na rowery, do miasteczka. Tu można robić mnóstwo rzeczy, zapraszam!

Green Velo na Warmii i Mazurach Dodaj do trasy
(1 Głosuj)
Warmińsko-Mazurskie
www.greenvelo.pl
Szlak rowerowy

Cały szlak, który łączy pięć województw Polski Wschodniej, liczy 2 tys. km długości.

Na Warmii i Mazurach trasa ma 394 km i prowadzi z Elbląga do Gołdapi. W 70 proc. jest zlokalizowana na cennych przyrodniczo obszarach Natura 2000 lub w ich w bezpośrednim sąsiedztwie. Na ponad połowie długości biegnie po wałach przeciwpowodziowych i nasypach pozostałych ze zlikwidowanych linii kolejowych. W 56 proc. ma nawierzchnię gruntową, pozostała część to asfalt lub kostka brukowa. Wzdłuż szlaku powstało 40 Miejsc Obsługi Rowerzystów z wiatami do odpoczynku i stojakami na rowery. Przebiega przez trzy Rowerowe Królestwa: Nad Zalewem Wiślanym (93 km), Warmia i Okolice (147 km) oraz Północne Mazury (153 km).

Zobacz Kanał Elbląski
Trasę rozpoczniesz (lub zakończysz) w Elblągu. Miasto, mimo ogromnych zniszczeń w czasie II wojny światowej, należy dziś do najładniejszych w regionie. Wyróżnia się dobrze odrestaurowaną starówką. Jest usytuowane na malowniczym brzegu Zalewu Wiślanego, w miejscu, gdzie płaskie jak stół Żuławy Wiślane przechodzą w strome stoki Wysoczyzny Elbląskiej. Stąd początek bierze też słynny Kanał Elbląski, którym można dopłynąć do Ostródy (po drodze kilka śluz i pięć pochylni). Miłośnicy ptaków powinni zawitać nad Jezioro Drużno, które stanowi rezerwat przyrody. Siedliska ma tu wiele gatunków ptaków wodnych i błotnych.

Zahacz o filmową Ornetę
Jadąc z Elbląga wzdłuż zalewu Wiślanego, dotrzesz do Fromborka. Tu zjesz pyszną rybę, a jeśli zatrzymasz się na noc, wieczorem koniecznie posłuchaj koncertu organowego w katedrze (jest to miejsce pochówku Mikołaja Kopernika). Dojeżdżając do Pieniężna, możesz skręcić na południe i pojechać innym szlakiem rowerowym do Ornety. To malownicze miasto stanowiło scenerię dla wielu filmów („Róża”, „Wenecja”, „Papusza”, „Niewinne” czy „Siła wyższa”).

Stolica Warmii
Na szlaku Green Velo napotkasz wiele miejscowości z ceglanymi kościołami i zamkami gotyckimi. W odróżnieniu od pozostałej części historycznych Prus Warmia zachowała katolicki charakter. Było to związane z przynależnością do Rzeczpospolitej do 1772 r. Jej historyczną stolicą był (do XIX w.) Lidzbark Warmiński, słynący z okazałego zamku biskupów warmińskich.

Pętla wokół jeziora Mamry
Poruszając się dalej na wschód, wjedziesz w region Mazur i dotrzesz do znanego wśród żeglarzy Węgorzewa. Tu wielu z nich robi przystanek w trakcie rejsu szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. Jeśli chcesz trochę popatrzeć na zmagania wodniaków i mieć większy kontakt z wodą, zrób pętlę wokół jez. Mamry (45 km). Można na nią przeznaczyć cały dzień, gdyż jest co oglądać.

W Sztynorcie zobaczysz okazały pałac, a przy nim założenie parkowe z kilkusetletnim drzewostanem. W Mamerkach znajduje się dobrze zachowany kompleks bunkrów. Na jego terenie funkcjonuje muzeum, na którego zwiedzanie należy przeznaczyć minimum godzinę. Za Mamerkami kieruj się do Śluzy Guja. Trasa skręca w lewo i przebiega wzdłuż Kanału Mazurskiego. Przy Śluzie Leśniewo Górne funkcjonuje park linowy. Do Węgorzewa wrócisz już szlakiem Green Velo.

Do trójstyku
Na wschód od Węgorzewa trasa wiedzie dawnym torowiskiem. Od wsi Banie Mazurskie (gdzie można tez wjechać na 38-kilometrową Pętlę Węgorapy) rozpoczynają się Mazury Garbate, zwane także Dzikimi. Na odcinku od Węgorzewa do granicy z województwem podlaskim suma podjazdów i zjazdów wyniesie ponad kilometr. Należy się więc odpowiednio przygotować. Dawne torowiska kolejowe prowadzą cię do uzdrowiska Gołdap, położonego blisko granicy z Rosją. Na wschód od Gołdapi rozciąga się Puszcza Romincka. Prócz niezwykłych walorów przyrodniczych zobaczysz tu jeden z najwyższych w Polsce wiaduktów znajdujących się we wsi Stańczyki. Dalej szlak Green Velo prowadzi rowerzystów wzdłuż granicy państwa do trójstyku granic Polski, Litwy i Rosji, gdzie wkracza do kolejnego magicznego królestwa, jakim jest Suwalszczyzna i Pojezierze Augustowskie.

Więcej: www.greenvelo.pl