Piękny wschód Turystyka Aktywna

konik 

Hop, hop, hop, na rowery, do miasteczka. Tu można robić mnóstwo rzeczy, zapraszam!

Warmia i Mazury Dodaj do trasy
(0 głosy)
Warmińsko-Mazurskie
Atrakcje

To nieskazitelna natura – jeziora, lasy, krajobrazy – a także bogata historia.

Takie jest pierwsze skojarzenie związane z regionem. Województwo obejmuje należącą do Polski południową część historycznych Prus, na którą składają się Warmia, Mazury, Barcja, Ziemia Lubawska oraz części Powiśla i Żuław. W granicach województwa znalazł się też niewielki fragment Suwalszczyzny. Są tu liczne pojezierza, części nizin nadmorskich i środkowopolskich wraz z oddzielającymi je od siebie wyniesieniami. Największym kompleksem leśnym jest Puszcza Piska zajmująca prawie 1000 km2. Inne duże zespoły leśne to: Puszcza Borecka, Puszcza Nidzicka i część Rominckiej oraz lasy: Łańskie i Taborskie. W regionie znajdziesz wiele możliwości aktywnego spędzania czasu.

Wielkie Jeziora Mazurskie
Wizytówką regionu są Wielkie Jeziora Mazurskie, które stanowią raj dla wodniaków. Jest tu ponad 120 km szlaków wodnych. Jeziora i lasy zapewniają wyciszenie i dają możliwość obcowania z naturą. Ale jeśli ciągnie cię do ludzi i zabawy, przybijaj do któregoś z portów. Ugoszczą cię mariny w Giżycku, Rynie, Mikołajkach, Piszu, Węgorzewie czy Rucianem-Nidzie. Leżące po sąsiedzku Mrągowo słynie z corocznie organizowanego Pikniku Country. A przez cały rok kowbojskich klimatów posmakujesz w Western City Mrongoville.

Osiągnięcia hydrotechniki
Wycieczki to okazja do poznawania historii i zabytków techniki. Wielkie Jeziora Mazurskie miały być połączone z Bałtykiem. Budowę Kanału Mazurskiego rozpoczęto na początku XX w. Został poprowadzony od jeziora Mamry za rosyjską granicę. Budowy jednak nie ukończono. Po stronie polskiej znajduje się pięć śluz. Ukończonym i działającym cudem hydrotechniki jest zbudowany w XIX w. Kanał Elbląski. Dzięki systemowi kanałów, pochylni i śluz kilka dużych jezior zachodnich Mazur uzyskało połączenie z Zalewem Wiślanym. Niezapomnianych wrażeń dostarcza pokonywanie statkiem zielonego pagórka – umożliwiają to doskonałe od strony technicznej urządzenia pochylni.

Przez region na dwóch kółkach
Leśne i polne dukty, ścieżki wijące się pośród jezior i rzek zachęcają do wybrania się na wyprawę rowerową. Na dwóch kółkach możesz przejechać region wzdłuż i wszerz. Najbardziej znaną i najdłuższą jest trasa Green Velo. Jej prawie 400-kilometrowy odcinek wiedzie od Elbląga, wzdłuż Zalewu Wiślanego, przez Warmię i północne Mazury aż do trójstyku granic Polski, Rosji i Litwy. Dalej prowadzi na południe przez kolejne województwa Polski Wschodniej. Ponadto jest tu kilkadziesiąt innych dobrze opisanych i oznakowanych szlaków, a niektóre łączą się z Green Velo. Na przykład: Gościniec Niborski czy trasa Kętrzyn-Węgorzewo.

Historia
Jeśli już zawitasz do Kętrzyna, odwiedź Wilczy Szaniec – kwaterę główną Adolfa Hitlera w pobliskiej Gierłoży (8 km). Na kwaterę składało się 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, centrale dalekopisowe. Cały obiekt był zamaskowany i ukryty w lesie. Ruiny kwatery można oglądać codziennie od rana do zmroku.

Do średniowiecza możesz się cofnąć pod Grunwaldem. Co roku w lipcu na polach w pobliżu wsi spotyka się ponad 3 tys. miłośników średniowiecza z całego świata. Połowa z nich bierze udział w największej plenerowej inscenizacji bitwy średniowiecznej na terenie naszego kraju. Od 10 kwietnia do 30 września czynne jest Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.