Piękny wschód Turystyka Kulturowa

konik 

Cóż za bogactwo kuultuur!

Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka Dodaj do trasy
(3 głosy)
ul. Konstytucji 3 Maja 36,
19-200 Grajewo
Podlaski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.muzeummleka.pl
Muzeum

Zapraszamy do podróży z kroplą mleka w tle!Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie, Odział Grajewskiego Centrum Kultury, powstało w grudniu 2016 roku. Od początku swojej działalności kultywuje tradycje mleczarstwa, w których region podlaski jest niekwestionowanym liderem w Polsce.

To pierwszy tego typu obiekt multimedialny w Polsce, który nawiązuje do mleka. Jest przyjazny dla każdego zwiedzającego, szczególnie dla rodzin z dziećmi, łączy naukę z rozrywką. Najmłodsi mogą dodatkowo skorzystać z oferty warsztatów edukacyjno–plastycznych, bądź plastyczno-sensorycznych (dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi).   

Naszym znakiem rozpoznawczym jest Krówka Matylda (maskotka Muzeum), która zaprasza dzieci do zapoznania się z ekspozycją oraz zachęca do udziału w sobotnich, cyklicznych spotkaniach.   

Ekspozycja opiera się na interakcji z odwiedzającymi. Każdy element wystawy został zaprojektowany tak, aby z jednej strony umożliwiał pozyskanie wiedzy, z drugiej zaś strony bawił dzieci i rodziców. Całość podzielona jest na konkretne strefy, które „opowiadają” o mleku oraz tradycji jego przetwórstwa. Zwiedzający dowiadują się wielu ciekawostek o tym napoju, jego roli w historii i współczesnym świecie oraz jaką drogę musi pokonać mleko od indywidualnego rolnika zanim trafi do naszych domów (mapping 3D).

Na sali ekspozycyjnej Muzeum zastosowano innowacyjne rozwiązania: makiety zwierząt z animacją, edukacyjne gry multimedialne i zręcznościowe dla dzieci i dorosłych, możliwość wydojenia krowy, mapping 3D, holoboxy, technologię RFID, dotykową farbę oraz salkę kinową.  
Te unikalne rozwiązania multimedialne zostały docenione przez jury międzynarodowego konkursu  „Entertainment Project of the Year 2017” w kategorii AV Awards. Znaleźliśmy się w finałowej ósemce. Dzięki tym aplikacjom zwiedzający nie wymagają obecności osoby oprowadzającej. Dodatkowo mogą oni otrzymać drobny upominek po rozwiązaniu quizu.

Turyści zagraniczni nie potrzebują tłumacza, gdyż Muzeum wyposażone jest w przewodniki językowe (angielski, niemiecki, rosyjski) oraz tłumaczenia w wybranych aplikacjach multimedialnych. Dbamy również o zapewnienie udogodnień dla osób niepełnosprawnych: podjazdy, toalety,  parking dla niepełnosprawnych, winda oraz sala ekspozycyjna zaaranżowana w sposób umożliwiający swobodne poruszanie się na wózkach inwalidzkich. Ponadto, osoby na wózkach inwalidzkich mają wstęp wolny na salę ekspozycyjną.  

Działalność Muzeum to nie tylko oferta zwiedzenia multimedialnej ekspozycji. To o wiele, wiele więcej! Propagujemy zdrowy styl życia, edukację poprzez zabawę. Organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące wykłady oraz prelekcje i konkursy tematyczne.

 

Muzeum üůka