Piękny wschód Turystyka Kulturowa

konik 

Cóż za bogactwo kuultuur!

Kościół w Bliznem Dodaj do trasy
(0 głosy)
Blizne 436
36-221 Blizne
Inny
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.blizne.wiara.org.pl
Kościół
Kościół w Bliznem
Kościół w Bliznem

Najcenniejszym zabytkiem Bliznego jest drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych wzniesiony - jak podaje wywodzący się z tej miejscowości historyk sztuki Mariusz Czuba - w połowie XV wieku (na niewielkim wzniesieniu opadającymw kierunku Stobnicy).

Najcenniejszym zabytkiem Bliznego jest drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych wzniesiony - jak podaje wywodzący się z tej miejscowości historyk sztuki Mariusz Czuba - w połowie XV wieku (na niewielkim wzniesieniu opadającymw kierunku Stobnicy). Największym walorem kościółka jest wnętrze, a przede wszystkim polichromia pokrywająca ściany od podłogi aż po malowany strop. To stare malarstwo ścienne jest czymś niesłychanym dla wierzących, dzieło tworzone na przestrzeni kilku stuleci - od XVI do XVIII wieku. W bocznym ołtarzu cudowna figura Matki Bożej Łaski Pełnej, wyrzeźbiona w drewnie lipowym ok. 1500 roku (szkoła W. Stwosza). Pierwotnie stanowiła część tryptyku ołtarza. Kiedy w XVII wieku wymieniano wystrój kościoła - usunięto stary ołtarz, a na jego miejsce wstawiono nowy z obrazem Zwiastowania.

W drewnianej wikarówce - zbudowanej przed 1699 r. - umieszczone jest niezwykle cenne muzeum parafialne posiadające w swoich zbiorach przedmioty pochodzące z kościoła. Znajduje się tam ponadto rękopis "Willa Blizne episcopalis visitatia 1745". W obejściu plebańskim zachował się budynek gospodarczy wzniesiony około połowy XIX wieku, drewniany, o konstrukcji sumikowo-łątkowej, kryty słomą. W części północnej wozownia.

Ciekawymi przykładami drewnianego budownictwa są także: szpital dla ubogich z połowy XIX wieku oraz wybudowana w 1866 roku szkoła parafialna.