Piękny wschód Turystyka Kulturowa

konik 

Cóż za bogactwo kuultuur!

Klasztor i kościół na Karczówce Dodaj do trasy
(0 głosy)
Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego Pallotyni
Karczówka Klasztor 1
skr. poczt. 17
25 – 602 Kielce 11

Świętokrzyskie
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.karczowka.com
Klasztor

Rezerwat krajobrazowy z XVII-wiecznym klasztorem i kościołem. Obszar zajmowany przez Karczówkę i okoliczne wzniesienia zapisuje się jednocześnie w sposób znaczący w historii eksploatacji kruszców.

Sam kościół wzniesiony został przez biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego. W czasie wielkiej morowej zarazy, biskup  Szyszkowski, ślubował dom Boży wystawić, jeśli Kielce od niej ochronione zostaną. Realizując swoje przyrzeczenie wybudował w 1624 r. kościół. W dniu 4 listopada 1628 przeprowadzono tu uroczyście z kolegiaty kieleckiej, relikwie Św. Karola Boromeusza, patrona przeciwko morowej zarazie, którego to świętego, biskup był przyjacielem za życia a po jego śmierci, kości święte przywiózł z Mediolanu. Założenie klasztorne zostało zniszczone przez Szwedów w XVIi wieku. Osobliwością klasztoru jest figura św. Barbary wykonana z jednego kawałka galeny, rudy ołowiu wydobywanej tu przed laty.