Piękny wschód Turystyka Kulturowa

konik 

Cóż za bogactwo kuultuur!

Łysa Góra Dodaj do trasy
(0 głosy)
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz
Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej
Święty Krzyż 1
26-004 Bieliny

Świętokrzyskie
www.swietykrzyz.pl
Klasztor

Zespół klasztorny na Łysej Górze ufudnowany przez króla Bolesława Krzywoustego. Już od czasów średniowiecznych klasztor był ośrodkiem kultu relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

W 1819 r. nastąpiła kasata klasztoru, a w latach 1884-1939 znajdowało się tu ciężkie więzienie carskie. Obecnie część klasztoru zajmuje Zakon Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Sam zespół składa się z kościoła i przylegających do niego od północy zabudowań klasztornych. Relikwie Krzyża Świętego przechowywane są we współczesnym tabernakulum, umieszczonym na XVI-wiecznym, marmurowym ołtarzu. Kontynuując spacer po krużgankach mijamy kute ozdoby i kraty z XVII wieku, sklep pamiątkarski oraz Muzeum Misyjne, gdzie prezentowane są pamiątki z całego świata zgromadzone podczas wypraw misyjnych oblatów. Można się tu także zapoznać z tragiczną, więzienną historią opactwa. Po opuszczeniu klasztoru, warto udać się do krypt (strona południowa), gdzie złożono ciało księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Warto zobaczyć również Muzeum Przyrodniczo-Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Mieści się ono w dobudowanym w XVII w. skrzydle (wejście od zachodu). Zgromadzono tu zbiory geologiczne, archeologiczne, florystyczne i faunistyczne z terenu Gór Świętokrzyskich.

Pozostałe atrakcje Łysej Góry to gołoborze im. Romana Kobendzy.  W  tym celu należy skierować się w stronę doskonale widocznego przekaźnika RTV, wzniesionego w latach 60 XX wieku. Tuż za wieżą   znajduje się wejście na platformą widokową na gołoborzu. Gołoborza   (czyli miejsce gołe  od boru) to charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich  bezleśne obszary kwarcytowych rumowisk skalnych. Gołoborze na Łysej  Górze rozciąga się na przestrzeni jednego kilometra. Pole głazów jest  pozornie martwe – rozwija się tu życie prymitywnych roślin – porostów,  wątrobowców i mchów, które wyprzedzają wkraczające w późniejszym etapie paprocie i krzewy. Oprócz gołoborza, platforma widokowa umożliwia zapoznanie się z pogańskim wałem kultowym. Z platformy roztacza się wspaniały widok na słynną „szachownicę kielecką” – ciąg pofałdowanych wielobarwnych pól.