Piękny wschód Świętokrzyskie

konik 

Cóż za bogactwo kuultuur!

Dom i Biblioteka Sichowska to miejsce łączące historię z nowoczesnością.

Więcej...
Łysa Góra
(0 głosy)

Zespół klasztorny na Łysej Górze ufudnowany przez króla Bolesława Krzywoustego. Już od czasów średniowiecznych klasztor był ośrodkiem kultu relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Więcej...

Nazwa miejscowości nawiązuje do legendy o grasującym na tych terenach zbóju Kaku, który za uprowadzenie siostrzenicy biskupa krakowskiego został skazany na śmierć.

Więcej...

Miejscowość znana z  Sanktuarium p.w. Narodzenia NMP z cudownym, XVII-wiecznym obrazem Madonny z Dzieciątkiem namalowanym przez zakonnika z Jasnej Góry.

Więcej...

W miejscowości znajdują się ruiny rezydencji, która jest kopią pałacu biskupiego z Kielcach. Budowla została wzniesiona w latach 1645-50 na niewielkim, otoczonym prze mokradła terenie.

Więcej...

Rezerwat krajobrazowy z XVII-wiecznym klasztorem i kościołem. Obszar zajmowany przez Karczówkę i okoliczne wzniesienia zapisuje się jednocześnie w sposób znaczący w historii eksploatacji kruszców.

Więcej...
Bieliny
(0 głosy)

Zwiedzając Osadę Średniowieczną każdy ma okazję poznać ówczesną rzeczywistość z całym jej kolorytem – z pogańskimi bóstwami, których na szczycie Łysej Góry czcili przed wiekami pradawni mieszkańcy tych ziem. Z trudem i znojem dnia codziennego, kiedy wszystkie sprzęty potrzebne do normalnego życia i prowadzenia gospodarstwa domowego trzeba było wykonać własnoręcznie, a jedzenie – zdobyć lub wytworzyć, bo nie leżało na wyciągnięcie ręki na sklepowych półkach.

Więcej...
autor: Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
autor: Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu

Elbląskie Muzeum posiada unikalną kolekcję związaną z historią regionu. Tworzą ją; zabytki archeologiczne związane z funkcjonowaniem osady Truso, średniowieczne przedmioty codziennego użytku wydobyte w wyniku poszukiwań archeologicznych na Starym Mieście.

Więcej...
autor: Krzysztof Kosecki, galeria-el
autor: Krzysztof Kosecki, galeria-el

Średniowieczne mury z wyrozumiałością spoglądają na kolejne przedsięwzięcia artystyczne. Wystawy współczesnego malarstwa, przedstawienia teatralne, performance i koncerty odbywają się dziś w podominikańskim kościele Najświętszej Marii Panny. Na ścianach i posadzkach znaleźć można płyty nagrobne i epitafia pochodzące, m.in. z XVII i XVIII wieku.

Więcej...
Szydłów – polskie Carcassonne
Szydłów – polskie Carcassonne

Zamek wzniesiono w połowie XV wieku. Główny budynek zamkowy zbudowano w stylu gotyckim z elementami wczesnorenesansowymi. Był to dwukondygnacyjny budynek na rzucie prostokąta z kwadratowym ryzalitem od południa, w którym mieściła się kaplica zamkowa. Wewnątrz znajdowały się pomieszczenia na dwóch kondygnacjach o drewnianych stropach.

Więcej...

Strona 1 z 6