Piękny wschód Podkarpackie

konik 

Wybierz coś, wskakuj w bryczkę i przyjeżdżaj!

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie Dodaj do trasy
(2 głosy)
ul. Mickiewicza 13
35-064 Rzeszów
Podkarpackie
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.muzeumdobranocek.com.pl
Muzeum
wtorek - piątek: 9.00-16.00
sobota – niedziela: 10.00-17.00

Zapraszamy w sentymentalną podróż do jedynego w Polsce Muzeum Dobranocek z wyjątkową kolekcją pamiątek z popularnych animacji dla dzieci, powszechnie nazywanych dobranockami. To miejsce magiczne - wehikuł czasu przenoszący w inny wymiar – w krainę wspomnień, wzruszeń i dobrych emocji – w świat wieczorynek.

Muzeum Dobranocek powstało w 2009 roku dzięki pomysłowi Wojciecha Jamy – kolekcjonera, który przekazał miastu latami gromadzony zbiór dobranockowych pamiątek.
Na kolekcję Muzeum Dobranocek składają się oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w Łódzkim Semaforze: można tu spotkać Misia Uszatka, Zajączka, Króliczki i Pieska Kruczka, a także Misia Colargola i jego przyjaciół - Szczurka Hektora, Kruka i innych bohaterów pochodzących z serialu.
W muzealnych gablotach mieszkają także bohaterowie filmów: Maurycy i Hawranek, Trzy Misie, Kolorowy Świat Pacyka i Plastuś - przyjaciel Tosi – z Plastusiowego Pamiętnika. W zbiorach muzeum znajdują się także liczne folie z kadrami z filmów animowanych, a także szkice, tła filmowe, scenariusze, scenopisy i recepty animacyjne. Można tu spotkać bohaterów popularnych kreskówek takich jak: Reksio, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki, Kangurek Hip-Hop, Smerfy i wiele innych.
W muzeum oprócz pamiątek związanych ze światem animacji można obejrzeć także przedmioty codziennego użytku ozdobione wizerunkami dobranockowych postaci: obrazy,  zegary ścienne, budziki, tacki, talerze i kubki ceramiczne, a nawet wiaderko do zabawy w piasku. Zgromadzono tu opakowania po słodkościach – czekoladach, batonach Maja, Ptyś, Wilk i Zając, a nawet gumach balonowych Bolek i Lolek. Są także zachowane w stanie nienaruszonym artykuły spożywcze- miód sztuczny Maja  i kosmetyczne: olejek i mydełka z wizerunkami Jacka i Agatki, a także kostki mydła Ptyś i Gąska Balbinka- niektóre z nich mają już 40 lat.
W muzeum można spotkać dawne modele telewizorów, filmy na szpulach, kasetach i płytach, przezrocza małoobrazkowe, zestawy slajdów, a także wiele modeli projektorów do wyświetlania przezroczy. Chętni mogą posłuchać płyt winylowych z kołysankami, piosenkami oraz słuchowiskami na oryginalnym gramofonie Bambino, jak również obejrzeć pokaz przezroczy.

Interaktywne zabawki oraz inne pomoce uatrakcyjniają zwiedzanie i budzą zachwyt nie tylko wśród najmłodszych gości muzeum. Wielbicieli zabawek zainteresują gry planszowe, losowe i zręcznościowe, karty, gry komputerowe, puzzle, zabawki mechaniczne i Przytulanki a bibliofile odnajdą tu liczną kolekcję książek, komiksów oraz roczników czasopism, programy teatralne, plakaty kinowe i afisze teatralne. Kolekcjonerów z pewnością zachwycą: walory filatelistyczne: znaczki, stemple pocztowe, kartki pocztowe z kadrami z filmów oraz proporczyki i odznaki, plakietki na szpilce, broszki i przywieszki na agrafce oraz kolekcja numizmatów.
Muzeum oferuje wiele wystaw czasowych, konkursów oraz imprez okolicznościowych a także liczne zajęcia edukacyjne zarówno w siedzibie jak i poza murami, dzięki którym zbiory i zgromadzone informacje są upowszechniane w atrakcyjnej formie - w postaci spotkań autorskich, warsztatów artystycznych lekcji muzealnych z projekcjami, pokazami przezroczy, rekwizytami i interesującymi pomocami dydaktycznymi. Spotkaniom i zajęciom muzealnym towarzyszą zabawy i konkursy z nagrodami od sponsorów muzeum.
Zapraszamy do zwiedzenia Muzeum Dobranocek z nadzieją, że oglądanie kolekcji będzie świetną zabawą dla dzieci a u trochę starszych gości wywoła wiele miłych wspomnień i pozwoli wrócić choć na chwilę do czasów ich dzieciństwa.