Piękny wschód Podkarpackie

konik 

Wybierz coś, wskakuj w bryczkę i przyjeżdżaj!

Drezynami po Bieszczadach Dodaj do trasy
(0 głosy)
Stacja Główna

Uherce Mineralne 62a, 38-623 Uherce Mineralne (dawna stacja PKP)
Podkarpackie
www.drezynyrowerowe.pl
Drezyny rowerowe

Znudziłeś się chodzeniem po Bieszczadach, ale chciałbyś spędzić wolny czas aktywnie?

Koniecznie zajrzyj na niewielką stację kolejową w mało znanych Uhercach Mineralnych. Działa tu pierwsza w Polsce wypożyczalnia drezyn rowerowych, napędzanych siłą mięśni dwóch pasażerów.

Główna stacja Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych znajduje się przy drodze krajowej nr 84, w miejscowości, która do niedawna była tylko jedną z wielu mijanych na trasie nad Jezioro Solińskie lub w Bieszczady Wysokie. Budynek byłej stacji PKP w Uhercach Mineralnych odmalowano w stylu retro na podstawie międzywojennych ilustracji. Zawiadowca gwizdkiem da nam znak do odjazdu, a autentyczny gong zasygnalizuje, że wyruszamy w drogę.

Komu w drogę…
Drezyny rowerowe poruszają się po jednej z najstarszych linii kolejowych w Polsce o numerze 108, którą zbudowano w 1872 r. na polecenie władz Cesarstwa Austriackiego. Dziś cały szlak liczy 47 km i jest jednym z najdłuższych tego typu w Europie. Ze stacji w Uhercach Mineralnych mamy możliwość wyboru przejażdżki w dwóch kierunkach: Ustrzyk Dolnych bądź Zagórza. Podróż, w zależności od wybranej trasy, trwa od 1,5 do 3,5 godz., a cena jest dokładnie taka sama, jak numer linii kolejowej – 108 zł.

Na peronie czeka na nas 50 drezyn rowerowych, mogących zabrać do 5 osób (cztery osoby dorosłe i dziecko). Podczas wycieczki pojadą one obok siebie w odstępie 5-10 m. Przewodnik opowie nam o mijanych miejscach, a przy ciekawszych atrakcjach zaplanowano postoje. Mieszkańcy wsi położonych wzdłuż przejazdu drezyn czekają na turystów z tradycyjnym poczęstunkiem. Można się więc posilić kompotem, swojskim chlebem z ogórkiem kiszonym albo pysznym domowym ciastem.

Tam i z powrotem
Tuż po starcie w Uhercach mijamy rezerwat „Bobry w Uhercach” z przepływającym przez niego potokiem Olszanka. Po kilkunastu minutach przejeżdżamy przez tunel kolejowy Kostrzyń biegnący pod drogą krajową nr 84. Kierując się w stronę Jankowiec, zobaczymy na horyzoncie Góry Słonne. Dalej drezynami pojedziemy powyżej dawnej, drewnianej cerkwi w Manastercu. Tutaj linia kolejowa biegnie wzdłuż Sanu, a stąd niedaleko już do najciekawszego na trasie punktu widokowego na wzgórzu Sobień z ruinami zamku i rezerwatem przyrody. Szczególną atrakcją dla pasjonatów historii najnowszej są też zachowane pozostałości sowieckich umocnień z okresu II wojny światowej, czyli tzw. linia Mołotowa.

Więcej: www.drezynyrowerowe.pl