Piękny wschód Podkarpackie

konik 

Wybierz coś, wskakuj w bryczkę i przyjeżdżaj!

Szklanym szlakiem po mieście Dodaj do trasy
(1 Głosuj)
Podkarpackie
Szlak

Czy wiesz, jakie miasto na południowym wschodzie Polski słynie z produkcji szkła?

To oczywiście Krosno, w którym szklane rzemiosło jest obecne od XVI w. Nie powinno zatem dziwić, że w Mieście Szkła jedną z atrakcji turystycznych jest szlak małej architektury szklanej. Poprowadzono go w taki sposób, by ukazać wielowiekową historię miasta. Kilkanaście szklanych rzeźb, przybliżających lokalne podania i legendy, umieszczono przy głównych ulicach, na rynku oraz przy dworcach autobusowym i kolejowym.

Zaklęta w szkle legenda
Pod budynkiem starostwa powiatowego na ul. Bieszczadzkiej stoją dwa elementy połączone wspólnym tytułem „Anna” i „Stanisław”. Te najbardziej rozpoznawalne rzeźby nawiązują do historii nieszczęśliwej miłości przyrodniego rodzeństwa Anny i Stanisława Oświęcimów. Para została pochowana w krypcie barokowej kaplicy grobowej przy kościele oo. Franciszkanów.

Na Rondzie Niezapominajki ustawiono rzeźbę „Trzy Prządki”, która nawiązuje do ludowego podania o trzech córkach kasztelana – Bognie, Sławie i Mile. Siostry pracowały w niedzielę, przędąc len, spotkała je więc kara boska. Zostały zamienione na wieki w skały, które możemy dziś zobaczyć w Rezerwacie Przyrodniczym Prządki.

Przed halą sportowo-widowiskową przy ul. Bursaki stanęły „Dęby świętego Wojciecha”, które wiążą się z podaniem o biskupie Wojciechu. Podczas swojej podróży do Gniezna miał się on schronił się przed upałem wśród dębów rosnących na jednym z krośnieńskich wzgórz.

Różnorodność szklanych form
Na szlaku umieszczono też obiekty, które zaskakują różnorodnością szklanej formy. Powstają one w lokalnych pracowniach i hutach szkła, a ich twórcy mają pełną swobodę w aranżacji i doborze eksponatów.

Na skwerze z fontanną u zbiegu ulic Lwowskiej i Wojska Polskiego można zobaczyć „Krosflower” – szklany kwiat, na którym delikatne przejścia kolorystyczne zmieniają się w zależności od pory dnia i oświetlenia. Przed wejściem do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza przy ul. Kolejowej stoi „Loomina” – rzeźba z piaskowca z podświetlanymi szklanymi kulami.

Z kolei „Szklana rzeka” to sześć rzeźb, które przedstawiają umieszczoną w roztopionym szkle piszczel hutniczą. Umieszczono je na przedprożu piwnic krośnieńskiego rynku, przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, przy skrzyżowaniu ulic Podwale i Paderewskiego, przy dworcu głównym, na zielonym pasie łączącym ulice Walslebena i Niepodległości oraz pasie łączącym ulicę Kapucyńską z Wisłoczą.