Piękny wschód Podkarpackie

konik 

Wybierz coś, wskakuj w bryczkę i przyjeżdżaj!

Błękitny San Dodaj do trasy
(0 głosy)
Podkarpackie
Szlak wodny

Chciałbyś poczuć dreszczyk emocji, pokonując progi skalne, popłynąć w otoczeniu nieskażonej przyrody lub zobaczyć niezwykłe zabytki?

Ruszaj na odkrywanie szlaku wodnego „Błękitny San”, wytyczonego na jednej z najpiękniejszych rzek południowo-wschodniej Polski.

San swój początek bierze w Bieszczadach Zachodnich na terenie Ukrainy, skąd meandruje przez kręte doliny o stromych zboczach. Podgórski charakter traci w okolicach Przemyśla i już jako rzeka nizinna płynie przez Kotlinę Sandomierską, kończąc swój bieg w pobliżu Sandomierza. Na ponad 300 km wyznaczono szlak wodny „Błękitny San”, który podzielono na dwie główne trasy: Zwierzyń – Przemyśl (158 km) oraz Przemyśl – ujście do Wisły (173 km). Możesz wybrać odcinki górskie z malowniczymi przełomami lub rekreacyjne, doskonałe, gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z kajakiem.

Od Zwierzynia do Przemyśla
Trasa od Zwierzynia przez Lesko, Sanok, Tyrawę Solną, Dynów do Przemyśla najczęściej wybierana jest przez zapalonych kajakarzy. Rzeka zwłaszcza na odcinku od Sanoka do Dynowa ma w wielu miejscach wartki charakter. Jeśli preferujesz rekreacyjny spływ, wybierz raczej odcinek od Sanoka do Ulucza o długości 21 km. Zbiegają się tu trzy szlaki tematyczne. Będziesz mógł zobaczyć cerkwie Szlaku Ikon, bunkry dawnych umocnień Linii Mołotowa oraz miejsca związane z historią przemysłu naftowego. Ciekawą atrakcją jest też spływ pontonowy Doliną Sanu, który odbywa się na trasach: Sanok – Międzybrodzie (ok. 5 km) oraz Sanok – Dębna (ok. 9 km).

Obserwację wielu chronionych w Polsce gatunków ptaków (wilgi, słowika szarego, myszołowa, orlika krzykliwego, jastrzębia) umożliwia spokojny nurt rzeki na odcinku od Dynowa do Przemyśla. W lipcu i sierpniu można dostrzec tu ślepowrona – czaplę o nocnym trybie życia.

Na trasie będziesz mijał wiele atrakcyjnych miejscowości. W Sanoku wybierz się do Muzeum Historycznego, w którym znajduje się jedna z największych w Polsce kolekcja ikon oraz galeria prac Zbigniewa Beksińskiego. W Dynowie czeka na Ciebie kolej wąskotorowa, której trasa wiedzie przez malownicze miejscowości Pogórza Dynowskiego. Spacerując brukowanymi uliczkami, poznasz niezwykłą historię Przemyśla: od ruin romańskich budowli, przez renesansowy zamek, późnogotycki katedry po wspaniałe zabytki militarne obu światowych wojen.

Przemyśl – ujście do Wisły
Trasa od Przemyśla przez Jarosław, Krzeszów, Rudnik nad Sanem, Ulanów, Stalową Wolę do ujścia Sanu do Wisły pozbawiona jest ostrych skrętów. To dobry wybór dla początkujących miłośników kajakarstwa. Po drodze napotkasz miejscowości słynne ze swoich zabytków. Do Jarosławia najlepiej wybrać się w sierpniu, gdy trwa Festiwal Muzyki Dawnej. W Rudniku nad Sanem czeka na Ciebie szlak wiklinowych rzeźb, a w Stalowej Woli szlak architektury w stylu art déco. W Leżajsku koniecznie odwiedź bazylikę i klasztor oo. Bernardynów. W Ulanowie Bractwo Flisackie pw. św. Barbary organizuje od kwietnia do października spływy galarami, czyli drewnianymi, płaskodennymi jednostkami. W okolicach Krzeszowa dla miłośników mocnych wrażeń zbudowano park linowy i ściankę wspinaczkową. We wrześniu warto przyjechać na „Powidlaki”, by spróbować wyśmienitych powideł, smażonych według starej receptury.