Piękny wschód Podkarpackie

konik 

Wybierz coś, wskakuj w bryczkę i przyjeżdżaj!

Garncarski szlak rowerowy Dodaj do trasy
(0 głosy)
Podkarpackie
Szlak rowerowy

Część Kotliny Sandomierskiej – okolice Medyni Głogowskiej, Pogwizdowa, Czarnej i Zalesia – była kiedyś ważnym ośrodkiem garncarskim, jednym z największych w Polsce.

W drugiej połowie XIX w. działało tu prawie 120 warsztatów ceramiki. Wyrabiano w nich przede wszystkim naczynia użytkowe, które ze względu na sposób wypalania dzieliły się na siwaki i ceramikę czerwoną.

Tradycyjne ceramiki z Medyni Głogowskiej
Ten ciekawy region możesz poznać na rowerze, przemierzając liczący 30 km Szlak Garncarski. Rowery można wynająć obok Zagrody Garncarskiej w miejscowości Medynia Głogowska, gdzie znajduje się wypożyczalnia rowerów Siwak. Na początku szlaku można zwiedzić galerię ceramiki, która jest czynna w dni robocze. Tu możesz obejrzeć oraz kupić tradycyjną ceramikę z Medyni, a nawet ceramiczne ikony i zabawki. W pobliżu zagrody znajduje się kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Możesz podziwiać jego piękne ceramiczne mozaiki wykonane przez miejscowych garncarzy.

Obiekty na szlaku
Na trasie masz okazję zwiedzić tradycyjne pracownie artystyczne, wolno stojące duże garncarskie piece, Izbę Pamięci Jana Kota w Zespole Szkół w Medyni Głogowskiej, zabytkowy cmentarz z charakterystycznymi nagrobkami, przydrożne kapliczki. Zetkniesz się ze wspaniałą przyrodą – zobaczysz stawy w Zalesiu, rzekę Wisłok i piękne panoramy. Odpocznij nad strumieniem oraz stawem z liliami w Parku Matki Boskiej Jagodnej w Medyni Łańcuckiej, gdzie możesz napić się wody z pobliskiego źródełka, a także grillować.

Tradycyjne jadło
Warto skosztować specjałów tutejszej kuchni, której ważnym składnikiem są jagody. Są one zresztą tematem wielu miejscowych tradycji, ludowych wierzeń i legend. Karczma u Garncarzy w Medyni Głogowskiej oferuje tradycyjne potrawy serwowane w glinianych naczyniach. Nocować można w gospodarstwach agroturystycznych lub w hotelu.