Piękny wschód Podkarpackie

konik 

Wybierz coś, wskakuj w bryczkę i przyjeżdżaj!

Green Velo na Podkarpaciu Dodaj do trasy
(1 Głosuj)
Podkarpackie
Szlak rowerowy

Na terenie województwa podkarpackiego szlak Green Velo biegnie przez trzy Rowerowe Królestwa: Roztocze (202 km – część trasy znajduje się na Lubelszczyźnie), Pogórze Karpackie (195 km) oraz Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu (201 km – część trasy znajduje się również w województwie świętokrzyskim).

Roztocze
Podkarpacka część Krainy Rowerowej Roztocze zaczyna się w pobliżu Narola, gdzie warto obejrzeć Pałac Łosiów. W drodze do Chotyńca z piękną cerkwią Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy (na granicy między Królestwami Rowerowymi Roztocze i Pogórze Karpackie) zatrzymaj się przy innych zabytkowych prawosławnych świątyniach w Horyńcu-Zdroju i Radrużu (wszystkie z listy UNESCO).

Pogórze Karpackie
Szlak biegnie głównie w dolinie Sanu, jedynie przy Przemyślu i Dynowie trzeba mocniej zakręcić korbą, by pokonać większe różnice wysokości. A i to przecież chodzi podczas rowerowej wycieczki. Przed Przemyślem zatrzymaj się w Bolestraszycach, by obejrzeć arboretum. I już zbliżasz się do zabytkowego Przemyśla (wstąp do m.in. kościoła archikatedralnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii i św. Jana Chrzciciela) z pozostałościami twierdzy austriackiej z kilkunastoma fortami, które można zwiedzać. Wokół miasta wyznaczono forteczną trasę rowerową. W drodze do stolicy regionu, czyli Rzeszowa, obowiązkowymi przystankami są Krasiczyn (renesansowy pałac Krasickich) czy Piątkowa (cerkiew św. Dymitra). A może warto też odbić od szlaku w kierunku południowym, by dotrzeć do innych wyjątkowych miejsc w regionie? Wśród nich królują Sanok ze Skansenem Budownictwa Ludowego, którego dużą atrakcją jest Miasteczko Galicyjskie, i Zamkiem Królewskim z galerią obrazów Zdzisława Beksińskiego oraz Krosno – miasto szkła czy Kalwaria Pacławska – ośrodek ruchu pielgrzymkowego. Zbliżając się do Rzeszowa, wypatruj rzeki Wisłok. Po odpoczynku na rynku zwiedź podziemną trasę turystyczną pod nim. Na północny wschód od Rzeszowa leży Łańcut, który szczyci się pałacem Lubomirskich, leżącym w rozległym parku, oraz Muzeum Powozów.

Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
W województwie podkarpackim trasa tego Rowerowego Królestwa zaczyna się w Dębinie, a kończy przed Sandomierzem. Zsiądź z siodełka w Leżajsku, by zwiedzić klasztor Bernardynów z Bazyliką Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, gdzie odbywa się latem Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Spacerując w Rudniku nad Sanem, zrozumiesz, dlaczego miasteczko jest ważnym ośrodkiem produkcji i promocji wyrobów z wikliny. W Ulanowie zwiedź Muzeum Flisactwa Polskiego, ale przede wszystkim przesiądź się na galar, by posmakować spływu po rzece San. Znajdujący się w Ulanowie Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny Błękitny San ma rekomendację MPR (Miejsca Przyjaznego Rowerzystom) na szlaku Green Velo. Odbij też od szlaku, przejeżdżając na lewą stronę San, by zwiedzić Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.