Piękny wschód Podkarpackie

konik 

Wybierz coś, wskakuj w bryczkę i przyjeżdżaj!

Województwo podkarpackie Dodaj do trasy
(0 głosy)
Podkarpackie
Atrakcje

Województwo podkarpackie leżące przy granicy ze Słowacją i Ukrainą jest jednym z najsłabiej zaludnionych i najgęściej zalesionych obszarów w Polsce.

To niewątpliwy atut dla osób szukających ciszy i bliskiego kontaktu z naturą. Ponadto Podkarpacie wyróżnia się bajkowym krajobrazem, wielokulturowością i niezadeptanymi szlakami turystycznymi. Na trasie napotkamy drewniane świątynie, dwory, pałace, skanseny i gościnnych ludzi.

Raj dla aktywnych
Z górami na południu (Bieszczady, Beskid Niski) i równinami Kotliny Sandomierskiej na północy, Podkarpackie to raj dla aktywnych. Bieszczadzki Park Narodowy oferuje gęstą sieć pieszych szlaków turystycznych o długości przeszło 130 km. W okresie letnim nadają się do długich spacerów lub nordic walking. Gdy spadnie śnieg, można wypożyczyć rakiety śnieżne czy narty biegowe. Dla miłośników nart zjazdowych działają wyciągi narciarskie o każdym stopniu trudności. Jedną z osobliwości tej ziemi są zimowe przejażdżki psim zaprzęgiem, a latem na specjalnych „saniach na kółkach”. Podkarpacie przyciąga licznymi trasami rowerowymi o różnej długości i zróżnicowanym poziomie trudności. Coraz liczniejszych zwolenników mają ekstremalne zjazdy na rowerach (downhill) trasami wyciągów narciarskich. Osobom wolącym spokojniejsze formy aktywności region zapewnia spacery w lesie, a jesienią zaprasza na grzybobranie.

Turystyka wodna
Podkarpacie ma swoje „morze” – Jezioro Solińskie, największy sztuczny zalew w Polsce. Ogromna tafla wody (22 km²) i nowoczesna infrastruktura portowa stwarzają doskonałe warunki dla żeglarzy. Dla kajakarzy lubiących wartkie rzeki wśród pięknej przyrody idealną trasą wodną jest San. Można też zmienić środek lokomocji na tratwę i udać się na spływ Szlakiem Błękitnego Sanu albo ponton lub zasmakować bardziej ekstremalnej formy – raftingu.

Tradycje kulinarne
Turystyka aktywna doskonale współgra z turystyką kulinarną. Po całodniowym wysiłku turyści poszukują ciekawych miejsc gastronomicznych, najchętniej takich, które serwują specjały lokalnej kuchni. Na Podkarpaciu trzeba spróbować takich smakołyków, jak proziaki (bułeczki na sodzie – soda to w lokalnej gwarze proza), hreczanyki (kotlety mielone z kaszą gryczaną), fuczki (placki z kiszonej kapusty), klepak (kluski owsiane z twarogiem i cebulą) czy zalewajka. Więcej na szlaku kulinarnym „Podkarpackie Smaki”.