Piękny wschód Świętokrzyskie

konik 

Wybierz coś, wskakuj w bryczkę i przyjeżdżaj!

Łysica
(1 Głosuj)

Łysica (612m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, położony w zachodniej części Łysogór.

Więcej...
Muzeum Diecezjalnej Sztuki Kościelnej w Sandomierzu
Muzeum Diecezjalnej Sztuki Kościelnej w Sandomierzu

Siedzibą muzeum jest późnogotycki Dom Długosza, wzniesiony w XV wieku przebudowywany w XVII wieku, od 1819 będący w posiadaniu ks. misjonarzy. Placówka powstała dzięki inicjatywie profesorów miejscowego Seminarium Duchownego, a swój ostateczny kształt zawdzięcza ks.

Więcej...
Jaworznia
Jaworznia
Jaworznia
(0 głosy)

Wapienne złoże wyraźnie zaznaczone w morfologii terenu i rozciąga się od przysiółka Janów na zachód przez wschodnią część Jaworzni wzdłuż drogi Kielce – Częstochowa. Ma długość ok. 1700 i szerokość ok. 300 metrów. Eksploatacja w tym rejonie odbywała się już na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo poszukiwano tu miedzi jednak prace prowadzone w rejonie Góry Kopaczowej ( 313 m n.p.m. ) przyniosły mizerne efekty.

Więcej...
Muzeum Historii Kielc
Muzeum Historii Kielc
Muzeum Historii Kielc
(1 Głosuj)

Idea powołania do życia muzeum poświęconego historii Kielc sięga początków kieleckiego muzealnictwa. Dzieje miasta zaistniały na wystawach i w zbiorach utworzonego w Kielcach w 1908 roku muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Nawiązano wówczas do najstarszych w dziejach Kielc kolekcji o charakterze muzealnym tworzonych w XIX wieku w Akademii Górniczej i Szkole Wojewódzkiej, przypominano o działalności naczelnika powiatu kieleckiego, kolekcjonera i mecenasa sztuki – Tomasza Zielińskiego i pasji kolekcjonerskiej rodziny Jarońskich.

Więcej...
Muzeum Diecezjalne w Kielcach
Muzeum Diecezjalne w Kielcach

Historia Kieleckiego Muzeum Diecezjalnego sięga początków ubiegłego stulecia. Własne zbiory - wiele numizmatów, dokumentów, szat liturgicznych oraz obrazów przekazał placówce w roku 1921 ówczesny ordynariusz kielecki, biskup Augustyn Łosiński.

Więcej...
Kielce-Muzeum Zabawek-Archiwum ROTWŚ
Kielce-Muzeum Zabawek-Archiwum ROTWŚ

Muzeum Zabawek i Zabawy mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku dawnych hal targowych. Codziennie w południe z wieży zegarowej muzeum „wylatuje” świętokrzyska Baba Jaga, wyrzeźbiona przez Arkadiusza Latosa, a zamontowana na wieży przez zegarmistrza Bonifacego Komorowskiego.

Więcej...
Góra Zelejowa
Góra Zelejowa
Góra Zelejowa
(0 głosy)

Rezerwat „Góra Zelejowa” powstał w 1954 roku na powierzchni 67 ha i obejmuje wniesienie o tej samej nazwie. Zelejowa ( 372 m n.p.m. ) stanowi najwyższy szczyt Pasma Zelejowskiego. Dotrzeć tam można jadąc drogą Kielce – Małogoszcz po minięciu węzła komunikacyjnego znajdującego się przez tuż Chęcinami, skręcamy w drogę na północ do wsi Zelejowa.

Więcej...
Ślichowice
Ślichowice
Ślichowice
(0 głosy)

Rezerwat skalny imienia Jana Czarnockiego powstał w roku 1952 i obejmuje obszar 0,55 ha. Jest pierwszym utworzonym w Polsce rezerwatem geologicznym. Znajduje się w północno zachodniej części Kielc w sąsiedztwie osiedla Ślichowice.

Więcej...
Stokówka
Stokówka
Stokówka
(0 głosy)

Góra Stokówka jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych miejsc w Chęcińsko Kieleckim Parku Krajobrazowym. Znajduje się w zachodniej części Pasma Zelejowskiego. Szczerba przecinająca całe wzniesienie widoczna jest z położonych na północ od góry, Gałęzic. Nieczynny kamieniołom stanowi ślad po wyeksploatowaniu jednej z większych w regionie świętokrzyskim żył kalcytowych.

Więcej...

Dojazd do kamieniołomu prowadzi drogą Kielce – Chęciny gdzie po przejechaniu największej kulminacji na tym odcinku jaką stanowi Czerwona Góra, skręcamy w prawo na zachód, kierując się w stronę szczytu wzniesienia. Po wjechaniu do lasu, po ok. 150 metrach skręcamy z drogi asfaltowej w prawo do kamieniołomu.

Więcej...

Strona 1 z 8