Piękny wschód Świętokrzyskie

konik 

Wybierz coś, wskakuj w bryczkę i przyjeżdżaj!

Muzeum Diecezjalne w Kielcach Dodaj do trasy
(0 głosy)
Jana Pawła II 3
25-001 Kielce
Góry Świętokrzyskie
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.muzeum.kielce.pl
Muzeum
Muzeum Diecezjalne w Kielcach
Muzeum Diecezjalne w Kielcach

Historia Kieleckiego Muzeum Diecezjalnego sięga początków ubiegłego stulecia. Własne zbiory - wiele numizmatów, dokumentów, szat liturgicznych oraz obrazów przekazał placówce w roku 1921 ówczesny ordynariusz kielecki, biskup Augustyn Łosiński.

Historia Kieleckiego Muzeum Diecezjalnego sięga początków ubiegłego stulecia. Własne zbiory - wiele numizmatów, dokumentów, szat liturgicznych oraz obrazów przekazał placówce w roku 1921 ówczesny ordynariusz kielecki, biskup Augustyn Łosiński. W okresie międzywojennym muzeum wzbogaciło się o eksponaty archeologiczne, tkaniny liturgiczne, antyfonarze pergaminowe zdobione miniaturami, obrazy późnogotyckie, portrety biskupów krakowskich i kieleckich obrazy o tematyce historycznej i rodzajowej, grafiki z XVIII-XX wieku, meble, tkaniny dekoracyjne, a także liczne przykłady wyrobów z metali, szkła i porcelany z różnych epok i krajów. W pierwszej sali Muzeum prezentowane są eksponaty z początków XIX wieku (komplet empirowych mebli, obrazy i grafiki). W Sali Gotyckiej zaprezentowane zostały najstarsze eksponaty (przykłady gotyckiej rzeźby i malarstwa). Zaprezentowane obrazy to fragmenty gotyckich ołtarzy: skrzydła tryptyku z Rakoszyna k/Nagłowic (ok.1505); Tron Łaski z Witowa k/Koszyc (pocz.XVI w.) - średniowieczny wizerunek Trójcy Świętej. Kolejna sala poświęcona jest kieleckim biskupom. Spośród obrazów prezentowanych w Muzeum na szczególną uwagę zasługuje wizerunek Chrystusa w cierniowej koronie, jeden z cyklu obrazów o tej tematyce namalowany w 1900 roku przez Jana Stykę. W sali prezentowany jest też obraz o niespotykanej tematyce nawiązującej do historii opisanej przez Herodota - najprawdopodobniej z pracowni P.P.Rubensa, stanowiący kopię obrazu namalowanego przez mistrza „Królowa Tomyris z głową Cyrrusa”.