
Zawieprzyce to dawna siedziba magnacka, której główną atrakcją są malownicze ruiny XII - wiecznego zamku, położonego nad rzeką Wieprz. Najsłynniejszym właścicielem Zawieprzyc był Atanazy Miączyński, który towarzyszył Królowi Janowi III Sobieskiemu w wyprawie wiedeńskiej.
Więcej...Cerkiew w Dratowie stanowi jeden z nielicznych przykładów budownictwa sakralnego w województwie lubelskim w tzw. stylu rosyjskim. Została zbudowana w latach 1889 – 1890 dla ok. tysiąca wiernych z Dratowa, Ludwina, Kaniwoli, Łęcznej, Krasnego i Witaniowa.
Więcej...
Muzeum Regionalne w Łęcznej mieści się w zabytkowej synagodze z połowy XVII wieku, należącej do nielicznych obiektów kultu żydowskiego na Lubelszczyźnie, w której zachował się wystrój wnętrza – Aron ha – Kodesz (Święta Arka, Szafa Ołtarzowa) i unikalna w skali kraju, czterokolumnowa bima z dwukondygnacjową nastawą, dekorowana sztukaterią o cechach późnego renesansu i polichromią.
Więcej...Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy jest położona w samym centrum Tomaszowa Lubelskiego. Świątynia pełni rolę wizytówki miasta. Z pewnością jest atrakcją turystyczną dla każdego kto przyjeżdża do Tomaszowa Lubelskiego i pragnie zgłębić wiedzę na temat prawosławia. Patronem świątyni jest św. Mikołaj Cudotwórca arcybiskup Mir Licyjskich, od lat należący do świętych najbardziej czczonych w Cerkwi prawosławnej.
Więcej...Kozłówka - neobarokowa rezydenacja Zamoyskich z ekspozycją sztuki socrealistycznej w dawnej powozowni, otoczona parkiem geometrycznym. Zespół pałacowo-parkowy uznany za pomnik historii Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 2007 roku.
Więcej...Strona 1 z 10