Podlaskie Przyroda

Rezerwat Głazowisko Bachanowo Dodaj do trasy
(0 głosy)
Bachanowo
Biebrza
Rezerwat Głazowisko Bachanowo
Rezerwat Głazowisko Bachanowo
Jedno z niewielu miejsc w Polsce o tak dużej liczbie nagromadzonych głazów (ok. 10 tys.) na tak małej powierzchni (ok. 1 ha), tworzących nieomal księżycowy krajobraz. Różnej wielkości głazy zostały przyniesione tu przez lądolód ze Skandynawii.
Rezerwat geologiczno-krajobrazowy, utworzony został w 1972 r. Położony jest na południe od jeziora Hańcza w dolinie rzeki Czarnej Hańczy na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego.
Ocenia się, że na powierzchni niespełna 1 ha znajduje się ok. 10 tysięcy głazów o różnej wielkości (obwód od 0,5 do 8,7 m.). Głazy rozmieszczone są naturalnie na 4 tarasach: w korycie Czarnej Hańczy, na dnie doliny, na tarasie (ok. 10 m ponad lustrem wody w rzece), na powierzchni sandrowej (ok. 25 m ponad lustrem wody). Zostały przyniesione tu przez lodowiec ze Skandynawii wraz z potężną masą gliny zwałowej. W wyniku rozmycia gliny, wszystkie drobniejsze frakcje zostały wypłukane i przemieszczone niżej z prądem wody. Pozostały jedynie głazy, jako najtrudniejsze do transportu.
Na głazach stwierdzono liczne gatunki porostów, w tym występujące głównie w górach. Spośród roślin zielnych do najciekawszych należą nasięźrzał pospolity, rutewka orlikolistna i kalina koralowa oraz różne gatunki storczyków.

Najnowsze zdjęcia