świętokrzyskie Rozrywka

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie Dodaj do trasy
(0 głosy)
Kornela Makuszyńskiego 1
28-133 Pacanów
Góry Świętokrzyskie
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.stolica-bajek.pl
Parki rozrywki

Europejskie Centrum Bajki (ECB) w Pacanowie zaprasza do odkrycia bajkowego świata. Tylko u nas kwitnie Maczuga Zbója Madeja, konwalie opowiadają bajki, a do skarbnicy bajek dostać się można jedynie przez zaczarowane lustro.

Europejskie Centrum Bajki  ma uczyć przez zabawę – tak jak książeczka.  Wszak "Przygody Koziołka Matołka" to nie tylko dziecięca literatura, ale także świetny podręcznik geografii dla najmłodszych. To kopalnia informacji o obcych krajach, ludziach i obyczajach. Z zabawnej bajki Makuszyńskiego można wysnuć naukę, że podróże kształcą, a im więcej świata poznajemy, tym jesteśmy mądrzejsi. I w taką właśnie podróż po świecie baśnie oferuje Europejskie Centrum Bajki-instytucja kultury dla dzieci.
ECB działa od 2005 roku jednak dopiero w 2010 otworzona została nowa siedziba Centrum.
W nowym budynku mieści się: Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej wraz z czytelnią
i księgarnią, sala kinowa, sala teatralną, dwie sale warsztatowe, które mogą być połączone w jedną dużą salę warsztatowo-wystawienniczą, część ekspozycyjną oraz administracyjną. Wokół budynku powstał kompleks tematycznych ogrodów, w których można podziwiać różnorodność świata roślinnego poprzez znajdowanie podobieństw roślin z różnych grup. W części rekreacyjnej zaprojektowano trzy barwne ogrody – żółty, purpurowy oraz biały. W ogrodach tych zgromadzono rośliny z różnych grup, jednak posiadających wspólną cechę, czyli podobną barwę liści, kwiatów, owoców czy w niektórych przypadkach pędów. Ponadto w każdym z nich przewidziano zakątki tematyczne ukazujące takie cechy roślin jak zapach, smak czy faktura. W ogrodzie przewidziano ciekawostki przyrodnicze, np. gruszę wierzbolistną, dzięki której dzieci poznają słynne „gruszki
na wierzbie”. Ścieżki ogrodowe doprowadzą nas także do miejsc odpoczynku (altany ogrodowe), do kuźni, koła młyńskiego, a także do amfiteatru i stawu.
Główną atrakcją Centrum jest wystawa „Bajkowy Świat” oraz warsztaty animacyjne realizowane przez doświadczoną kadrę Centrum.
Od wielu lat Europejskie Centrum Bajki jest organizatorem Festiwalu Kultury Dziecięcej, Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego oraz Ogólnopolskiego Konkursu „Podróże Koziołka Matołka”. Od 2010roku Centrum organizuje także Dziecięce Spotkania z Komiksem, Bajkowy Dzień Teatru, Noc Muzeów, Spotkania Rodzinne „Rodzina to Siła”, Zjazd Postaci Bajkowych, Targi Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej „Książka od Mikołaja”  oraz konkursy: Moja rodzina podczas wspólnej zabawy i Moja ulubiona postać bajkowa.

Najnowsze zdjęcia